Nowe życie starych obiektywów.

Tegoroczny festiwal Wizje Natury, ze względu na epidemię koronawirusa, odbędzie się w formule on-line.
Ciekawym elementem festiwalu będą zdalne warsztaty, podczas których wybitni fotografowie przyrody podzielą się swoją unikalną wiedzą i doświadczeniem.
Jednym z prelegentów będzie Prezes Okręgu Łódzkiego ZPFP Michał Ludwiczak, który zabierze nas w swoistą podróż w czasie, podczas warsztatów zatytułowanych “Nowe życie starych obiektywów w fotografii przyrody”.
Michał Ludwiczak pasjonuje się fotografią od ponad 20 lat. W 2005 roku jego fotograficzne zainteresowania ukierunkowały się w stronę dzikiej przyrody i to właśnie niej jest wierny do dziś. Mówi o sobie „fotograf uniwersalny”, ponieważ szuka piękna w każdym możliwym aspekcie dzikiej natury, nie przywiązując się do konkretnego rodzaju fotografii czy tematu. Na pierwszym miejscu stawia światło oraz intrygujący rysunek nieostrości, który jest równie ważny jak główny temat zdjęcia. Jest wielbicielem i propagatorem formy prezentacji, jaką jest diaporama. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami podczas spotkań autorskich, warsztatów oraz na prowadzonym przez siebie blogu - blog.fotografiaprzyrodnicza.pl

Liga Fotografów - sezon 2019/2020

W czerwcu 2020 zakończyliśmy trzecią już edycję Ligi Fotografów Okręgu Łódzkiego ZPFP. Nasz konkurs polega na wybieraniu co miesiąc zdjęcia przyrodniczego, które najlepiej ilustruje zadany wcześniej temat. W zabawie mogą wziąć udział nie tylko członkowie naszego okręgu, ale wszyscy sympatycy fotografii przyrodniczej. Na zebraniach okręgowych wybieramy najlepsze prace, a pierwsze trzy zdjęcia są premiowane ligowymi punktami. Suma punktów na koniec sezonu decyduje o zwycięstwie. Tym razem, ze względu na epidemię, trzy edycje  byliśmy zmuszeni rozstrzygnąć on-line. Rywalizacja jak zwykle była zacięta i do końca nie było pewności, jaki będzie finalny rezultat.
Ostatecznie laureatami Ligi 2019/2020 zostali
1. Marian Jarosiński
2. Krzysztof Korc i Michał Stanecki ex aequo
3. Marek Sykuła
Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom naszej zabawy, dzięki którym mogliśmy obejrzeć ciekawe fotograficzne interpretacje zadanych tematów.
Zachęcamy do obejrzenia wszystkich nagrodzonych prac na naszej stronie internetowej.http://zpfp.pl/okreg-lodzki/aktualnosci/liga-fotografow-tabela

Wizje Natury 2020 - on line

W tym roku festiwal Wizje Natury odbędzie się w dniach 16-22 listopada 2020 w formule on-line.
Epidemia koronawirusa wymusza również na Związku Polskich Fotografów Przyrody zmianę dotychczas stosowanych form organizacyjnych i wykorzystanie w swojej działalności nowych technologii komunikacyjnych.
Mamy nadzieję, że taka formuła pozwoli dotrzeć z festiwalowym przekazem do jeszcze szerszego grona odbiorców, również tych nie zrzeszonych w Związku. Może więc być doskonałą platformą do promocji naszej działalności.
W programie pokazy zdjęć i diaporam, prelekcje gości, warsztaty fotograficzne. Jednym z bardziej interesujących elementów festiwalu będzie Ogólnopolski Otwarty Konkurs Fotograficzny “Piękno dzikiej przyrody”.
Szczegóły znajdziecie już wkrótce na profilu facebookowym ZPFP.
 20200701 WN 2020

Zebranie okręgu - czerwiec 2020

Niektórzy mówili "niemożliwe", ale jak się okazuje wszystko można, jeśli się tylko chce. Okręg Łódzki ZPFP spotkał się pierwszy raz od kilku miesięcy. Nasze dotychczasowe miejsce zgromadzeń jest nadal niedostępne, dlatego spotkaliśmy się w plenerze - w jednym z łódzkich parków. Było nas 10 osób i dwa psy - było bardzo fajnie i wesoło. Były długie rozmowy, obserwacja parkowej fauny oraz oczywiście oglądanie zdjęć (tym razem tradycyjnych odbitek na papierze). Na pewno będziemy się jeszcze w tej formule spotykać.
 20200619 park

„Spotkania z przyrodą” – podcast Michała Staneckiego

W czasach przymusowej izolacji brakuje nam bezpośrednich kontaktów: plenerów, wernisaży, spotkań okręgowych, na których wymienialiśmy się doświadczeniami i dyskutowaliśmy o naszych fotograficznych sprawach. Dlatego wyjątkowo trafna wydaje się inicjatywa naszego kolegi, Michała Staneckiego, aby właśnie teraz uruchomić podcast o tematyce foto-przyrodniczej.
Już pierwsze odcinki audycji dały nam przedsmak tego, co się będzie działo w przyszłości. Wskazówki dla początkujących fotografów, kalendarz przyrody, ciekawe miejsca do fotografowania, porady sprzętowe, rekomendacje publikacji przyrodniczych i wywiady z ciekawymi gośćmi. No i przede wszystkim gawędy Michała, który z pasją opowiada o swoich przygodach na łonie natury. Warto więc już teraz zasubskrybować kanał, aby nie przegapić żadnego odcinka. :-)
Poszukajcie podcastu Michała na wszystkich popularnych platformach streamingowych lub bezpośrednio na stronie jego bloga michalstanecki.com
Serdecznie polecamy!

Relacje zwycięzców konkursu Fotograf Roku 2020

Zapraszamy do przeczytania relacji, w których laureaci poszczególnych kategorii konkursu Fotograf Roku 2020 opowiadają, jak wykonali swoje nagrodzone zdjęcia. O swoich terenowych przygodach opowiadają: Joanna Antosik, Maciej Cichosz, Krzysztof Korc, Adam Mańka, Włodzimierz Stanisławski i Katarzyna Świętochowska.
Natomiast wszystkie zdjęcia wyróżnione w konkursie obejrzycie na naszej wirtualnej wystawie: Wystawa pokonkursowa "Fotograf Roku 2020 OŁ ZPFP"

Czytaj więcej...

parent menu item not found: "130"