HeaderSearchForm

  • XV Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury - banner

Goście - Wizje Natury 2019

 
 
 
SOBOTA
 
 
 
Wojciech Nawrocki
 
Projekt Antarktyka
 
http://www.zpfp.pl/images/artykuly/2019/w-nawrocki.jpgWojciech Nawrocki to nie tylko fotograf, ale zapalony przyrodnik, podróżnik i płetwonurek z ponad 20 letnim doświadczeniem. Początkowo podróżował i nurkował dla przygody, a obecnie robi to przede wszystkim dla obrazu. Zajmuje się fotografią przyrodniczą i podwodną, uwieczniając na niej przede wszystkim świat dzikich zwierząt, krajobrazy oraz formy abstrakcyjne. Specjalizuje się w niewygodnej i wymagającej fotografii przyrodniczej, realizowanej w trudnych warunkach środowiskowych – na bagnach, mokradłach, rozlewiskach, torfowiskach oraz pod wodą – w morzach i oceanach, jeziorach i rzekach. Wyróżniony i nagrodzony w 25 konkursach fotograficznych, zarówno ogólnopolskich jak i międzynarodowych a jego fotografie zdobiły wiele wystaw i publikacji. Swoje życie zawodowe związał z ochroną środowiska.
 
Poprzez swoje piękne i artystyczne kadry, Wojciech zwraca uwagę na piękno i subtelność otaczającej nas przyrody, a w szczególności, na potrzebę jej ochrony. Wspiera organizacje i inicjatywy działające na rzecz ochrony przyrody – szczególnie ochrony ptaków oraz ekosystemów wodnych. Włącza się osobiście w edukację dzieci, poprzez prowadzenie prelekcji przyrodniczych, którym zawsze towarzyszy pokaz jego wyśmienitych i unikalnych fotografii. Wypadkową jego pasji i powołania jest ambitny Projekt Antarktyka, o którym opowie podczas Festiwalu.
 
W styczniu 2019 roku, w towarzystwie ośmiu osób oraz stałej, trzyosobowej załogi jachtu, Wojciech wyruszył do Antarktyki. 16 stycznia 2019 roku wypłynął z portu Ushuaia w Argentynie prosto na półwysep Antarktyczny, przez Cieśninę Drake’a, łączącą Ocean Atlantycki z Oceanem Spokojnym i Oceanem Południowym. Doświadczony nurek zanurzył się w Arktycznej przyrodzie i zupełnie dosłownie w wodach Półwyspu Antarktycznego by uwiecznić na fotografiach podwodne życie i lodowe krajobrazy tego obszaru. Celem wyprawy jest realizacja autorskiego projektu artystyczno-edukacyjnego (fotograficzno-rysunkowego), o skrajnie dwoistym obliczu, który zostanie zwieńczony wydaniem dwóch publikacji – albumu fotograficznego i ilustrowanej książki.
 
 
Christian Ziegler
 
http://www.zpfp.pl/images/artykuly/2019/christian_ziegler.jpgAmbasador marki Canon
Christian Ziegler jest fotoreporterem i filmowcem specjalizującym się w tematyce przyrodniczej i naukowej. Jest stałym współpracownikiem magazynu National Geographic a jego zdjęcia ukazały się w wielu czasopismach. Celem Christiana jest zwrócenie uwagi na zagrożone gatunki i ekosystemy oraz dzielenie się ich pięknem i znaczeniem z szeroką publicznością. Z wykształcenia ekolog tropikalny, pracował w lasach tropikalnych na czterech kontynentach i przez 12 lat był współpracownikiem ds. komunikacji z Smithsonian Tropical Research Institute (STRI) w Panamie. Jego książka o ekologii tropikalnej napisana na zlecenie STRI "A magic Web", była wielokrotnie nagradzana. Opublikował również album "Deceptive Beauties" o dzikich storczykach i "Jungle spirits", który celebruje piękno lasów tropikalnych świata. Jest ambasadorem Canona i założycielem Międzynarodowej Ligi Fotografów na rzecz Ochrony Przyrody (ILCP.com). Prace Christiana zostały wyróżnione nagrodami w konkursach Wildlife Photographer of the Year i European Wildlife Photographer of the Year, a w 2017 roku został uhonorowany nagrodą "Wybitny fotograf przyrody" przyznawaną przez North American Nature Photography Association. Zdobył również cztery nagrody World Press w 2013, 2014, 2015 i 2016 roku. Christian mieszka ze swoją żoną Daisy Dent i dwójką dzieci na skraju parku narodowego lasów tropikalnych w środkowej Panamie, od którego rozpoczyna swoje przygody na całym świecie.
 
W 2015 r. doznał udaru mózgu i stracił zdolność do mówienia. W ciągu ostatnich czterech lat nauczył się ponownie mówić po angielsku i nadal walczy o środowisko! 
 
 
 
 
Okręg Toruński ZPFP
 
Ulotne chwile zatrzymane w kadrze
 
„Małe jest piękne” - powiedział ktoś. Okręg Toruński też jest mały - to jeden z najmniejszych oddziałów ZPFP. Mały liczbą fotografów, ale wielki ich duchem i chęcią działania.
 
Mamy na koncie wygrane w konkursach krajowych i międzynarodowych a jeden z naszych kolegów jest autorem wspaniałego albumu autorskiego. Braliśmy i bierzemy udział w programach regionalnych telewizji. Dzielimy się naszym zapałem do sztuki, fascynacją i umiłowaniem przyrody ze wszystkimi miłośnikami natury. Organizujemy spotkania autorskie z dorosłymi, młodzieżą i z dziećmi. Staramy się przekazać naszą miłość do sztuki i pokazać, jak fascynujące jest poznawanie przyrody z aparatem w ręku. Zamiast słów, lepiej o tym wszystkim opowiedzą nasze prace.
 
Jak powiedział Ansel Adams, “Najważniejszym elementem aparatu fotograficznego jest 12 centymetrów znajdujące się za nim”
 
Okręg Toruński zaprasza do świata fotografii na Festiwalu a wcześniej na okręgowy fanpage na FB.
 
 
 
 
NIEDZIELA
 
 
 
Jubileusz 15-lecia Festiwalu Wizje Natury
 
Jubileuszowy pokaz poprowadzą Joanna Antosik-Żołądek oraz Ireneusz Graff.
 
 
 
Ireneusz Graff
 
Fotograf, nauczyciel, grafik, twórca prezentacji multimedialnych. Organizator plenerów, wystaw, konkursów, festiwali fotografii przyrodniczej, między innymi główny pomysłodawca i twórca festiwali Wizje Natury i Foto Natura ZPFP oraz dyrektor edycji do 2007 roku.

Prezes Okręgu Mazowieckiego Związku Polskich Fotografów Przyrody (ZPFP) w latach: 1999-2004, Prezes ZPFP od 2004 do 2007 r. Przedstawiciel tego stowarzyszenia w Radzie Międzynarodowej Federacji Fotografii Przyrodniczej IFWP do 2007 r. Obecnie Członek Honorowy ZPFP. Główny pomysłodawca i współtwórca: Kodeksu Etycznego ZPFP uchwalonego w 2004 r. oraz Konkursu na Fotografa Roku ZPFP.

Autor licznych publikacji o tematyce fotograficznej, przyrodniczej i podróżniczej; juror wielu konkursów, m.in. "Ekologii w obiektywie" i "Wielkiego Konkursu National Geographic". Autor 6 wystaw fotograficznych autorskich, uczestnik ponad 30 grupowych. Gość kilku międzynarodowych festiwali fotografii, m.in. we Włoszech: Fantadia w Asolo w 2009 i Dia Sotto le Stelle w Busto Arsizio koło Mediolanu, gdzie pokazy oglądało ok. tysiąca widzów w 2008 roku i 1400 (!) dwa lata później.

Popularyzator i realizator udźwiękowionych pokazów zdjęć oraz diaporam, w tym wielokrotnie nagradzanej diaporamy: "Dead ? Alive" (m.in. Grand Prix najstarszego festiwalu diaporamy w E’pinal we Francji), a także zestawu kilkunastu pokazów ZPFP prezentowanych m.in. w polskim pawilonie na EXPO w Japonii.
Organizator i wykładowca blisko 80 edycji kursów fotograficznych stacjonarnych, korespondencyjnych lub plenerowych realizowanych od 2004 roku w ramach własnego projektu Fotokursownia oraz dla innych podmiotów.

Miłośnik bluesa i jazzu. Menadżer muzyczny i wydawca płyt Magdy Piskorczyk: Afro Groove, Mahalia, Magda Live.
www.facebook.com/irekfotograff/
www.facebook.com/fotokursownia/
Podczas warsztatów zapewniamy bufet kawowy (ciastka i kawa). Warsztaty odbędą się w szkole przy ul. Spokojnej 13 w Warszawie - http://fotospokojna.com/kontakt
 
 
 
 
 
 
 
Joanna Antosik-Żołądek
 
Joanna Antosik-Żołądek należy do Polskiego Związku Fotografów Przyrody od 2012 roku. Ukończyła architekturę krajobrazu na Wydziale Nauk o Przyrodzie Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu.
 
Joanna zdobyła kilka nagród, w tym pierwszą nagrodę w międzynarodowych konkursach fotografii przyrodniczych, takich jak Memoriał Maria Luisa (Hiszpania) i Ambiente Imagens Dispersas (Portugalia). Ponadto została zwyciężczynią GrandPrix i zdobyła inne nagrody w konkursach audiowizualnych, także na Festiwalu Wizje Natury, a jej wykłady i prezentacje nieraz gościły na krajowych i zagranicznych festiwalach fotografii przyrodniczej.
Ireneusz Graff tofotograf, nauczyciel, menadżer i twórca profesjonalnych pokazów zdjęć oraz diaporam, m.in. wielokrotnie nagradzanej: "Dead ? Alive", a także zestawu kilkunastu prezentacji ZPFP z 2005 roku. Fotografuje od młodych lat, nie tylko przyrodę. Był wielokrotnie gościem zagranicznych festiwali fotografii i AV (Audio visuals). Organizator i wykładowca około 100 edycji kursów foto stacjonarnych, korespondencyjnych lub plenerowych organizowanych od 15 lat w ramach Fotokursowni. Autor publikacji o tematyce fotograficznej, przyrodniczej i podróżniczej. Juror wielu konkursów, m.in. Wielkiego Konkursu National Geographic a prywatnie miłośnik bluesa i jazzu oraz menadżer muzyczny i wydawca płyt Magdy Piskorczyk.

W ZPFP działa od 1996 roku. W latach 1999-2004 był Prezesem Okręgu Mazowieckiego a w latach 2004-2007 pełnił funkcję prezesa całego stowarzyszenia. Obecnie Członek Honorowy ZPFP. Ireneusz to główny pomysłodawca i twórca: Kodeksu Etycznego ZPFP, Festiwalu i konkursu pokazów Wizje Natury.
 
 
 
Anita Demianowicz
 
http://www.zpfp.pl/images/artykuly/2019/anita-demianowicz.jpgAnita Demianowicz, podróżniczka, blogerka i fotografka. Prowadzi bloga www.banita.travel.pl oraz współpracuje z magazynami podróżniczymi. Podróżuje przede wszystkim sama, często na rowerze, najchętniej do Ameryki Środkowej. Organizuje unikalny festiwal podróżniczy TRAMPki- Spotkania Podróżujących Kobiet w Gdańsku,  którym inspiruje kobiety do podróżowania na własną rękę. Autorka książki "Końca świata nie było". Laureatka wyróżnienia w konkursie fotograficznym International Photographer of the Year 2017.
 
Ameryki Środkowej wielu się obawia. I mimo że bywa tam niebezpiecznie, to warto obrać ten kierunek dla niesamowitych wulkanów, pełnych dzikich zwierząt parków narodowych, jednych z piękniejszych plaż i braku tłumów turystów. Zabiorę Was w niesamowite miejsca, pokażę erupcje wulkanów i zasugeruję, gdzie warto się wybrać w Ameryce Środkowej na zdjęcia.
 
 
 
 
 
 
 
Dr hab. Sabina Pierużek-Nowak
 
Z pamiętnika mięsożercy - o życiu wilków w zdominowanym przez ludzi świecie
 
http://www.zpfp.pl/images/artykuly/2019/sabina-pieruzek.jpgDoktor habilitowana nauk biologicznych, badaczka wilków i rysi. Sabina Pierużek-Nowak jest założycielką i prezeską Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, członkinią międzynarodowych grup specjalistów ds. dużych drapieżników. W latach dziewięćdziesiątych koordynowała działania na rzecz objęcia wilka i rysia ochroną gatunkową w Polsce. Od 1995 roku prowadzi badania nad wilkami w zachodniej części Karpat, a od blisko 20 lat monitoruje rekolonizację zachodniej Polski przez te drapieżniki. Bada ekologię, komunikowanie się, zachowania socjalne, dynamiką i strukturę genetyczną wilków w najdalszych zakątkach kraju, od Roztocza po Bory Dolnośląskie i wybrzeże Bałtyku. Zaangażowana w działania na rzecz ochrony dużych drapieżników i ich siedlisk, a także ograniczania wpływu infrastruktury transportowej na przyrodę. Współautorka kilkudziesięciu artykułów w międzynarodowych czasopismach naukowych (m.in. w Science), kilku książek, a także wielu wydawnictw popularnonaukowych na temat drapieżników. Współtworzyła i prowadziła serię 28 filmów dokumentalnych „Las Story”. Prowadzi wykłady i seminaria o dużych drapieżnikach w Polsce i za granicą.
 
Wilki kojarzą się z najdalszymi, niedostępnymi ostępami leśnymi. Tymczasem drapieżniki te żyją niedaleko nas, w najzwyklejszych lasach gospodarczych wykorzystywanych przez miliony ludzi, jako miejsce pracy lub rekreacji. Aby nas unikać, wilki osiągnęły mistrzostwo kamuflażu, prowadząc nocny, skryty tryb życia. Badanie ich zachowań, wzajemnych relacji czy użytkowania przestrzeni jest niezmiernie trudne.  Pomocne okazują się nowoczesne narzędzia badawcze: automatyczne kamery, genetyka czy telemetria GPS/GSM – mówi badaczka, która opowie nam o odkrywaniu fascynujących tajemnic prywatnego życia wilków i o tym, jak je fotografować, by im nie zaszkodzić.
 
 
 
Jacek Karczewski
 
Jej Wysokość Gęś. Jak dobrze mówić o przyrodzie?
 
http://www.zpfp.pl/images/artykuly/2019/jacek_karczewski.jpgJacek Karczewski, przyrodnik, aktywista i niezmordowany promotor przyrody. Właśnie ukazała się jego pierwsza książka "Jej Wysokość Gęś. Opowieści o ptakach", a już w marcu pojawi się kolejna - "Nos Sów". Autor wielu artykułów publikowanych w pismach   zarówno tradycyjnych, jak i w przestrzeni internetowej oraz większości wydawnictw Ptaków Polskich, stowarzyszenia z którym jako jego współzałożyciel i do niedawna wieloletni prezes zarządu jest związany od początków istnienia. Pomysłodawca i główny copywriter większości realizowanych tam projektów, które należą do największych wdrażanych do tej pory w Polsce, w tym docenianych i powszechnie rozpoznawalnych kampanii społecznych. Często współautor ich kreacji artystycznych i graficznych. Wśród najbardziej charakterystycznych realizacji można wymienić Bądź na pTAK!, Ptak też człowiek!, Nie będzie ptaków nie będzie śpiewania!, Noc Sów, Ogród na pTAK!, Bukiet z pól, Bagna są dobre! czy Orlik Ptak jakich Mało! Współpracuje również z organizacjami z poza Polski, takimi jak WWT i Conservation Without Borders.
 
Prezentacja pokaże ewolucję języka jakim ludzie mówili o przyrodzie oraz idee lub wydarzenia historyczne, które napędzały owe zmiany, a tym samym postrzeganie przyrody. Najwięcej miejsca poświecimy temu jak współcześnie o przyrodzie mówią ludzie, którzy mają z nią bliski kontakt lub zajmują się nią zawodowo. Spróbujemy odkryć dlaczego wybierają taki a nie inny język oraz jaki ma to lub może mieć wpływ na społeczny odbiór idei przyrodniczych, pracę przyrodników oraz samą przyrodę. Prezentacja będzie odwoływać się do doświadczeń kampanijnych Ptaków Polskich oraz mojej pierwszej i wydanej trzy tygodnie temu książki Jej Wysokości Gęś. Opowieści o ptakach
 
 
 
Michał Ludwiczak i Jurek Grzesiak
 
Błota Jeziorska
 
http://www.zpfp.pl/images/artykuly/2019/jerzy-grzesiak.jpgJerzy Grzesiak
Jerzy Grzesiak fotografuje ptaki (choć nie tylko). Zamiast polować na rzadkie gatunki, koncentruje się na konkretnych obszarach czy tematach. Wielokrotnie powraca do swoich ulubionych miejsc, co pozwala lepiej poznać zwyczaje zwierząt i zaplanować fotografowanie. Preferuje fotografie z podchodu, ujęcia środowiskowe oraz dużo błota. Ulubione miejsca do fotografowania to rezerwat Jeziorsko, rozlewiska Biebrzy i Narwi, Białoruś a także plenery Okręgu Śląskiego ZPFP. Sfotografował zająca we mgle zanim to było modne.
 
 
 
 
 
 
 
 
http://www.zpfp.pl/images/artykuly/2019/michal-ludwiczak.jpgMichał Ludwiczak pasjonuje się fotografią od 20 lat. W 2005 roku jego fotograficzne zainteresowania ukierunkowały się w stronę dzikiej przyrody i to właśnie niej jest wierny do dziś. Mówi o sobie „fotograf uniwersalny”, ponieważ szuka piękna w każdym możliwym aspekcie dzikiej natury, nie przywiązując się do konkretnego rodzaju fotografii czy tematu. Mimo to, jednym z jego ulubionych miejsc jest Zbiornik Jeziorsko, gdzie lubi fotografować ptaki wodno-błotne, szczególnie jesienią. Prowadzi bloga, gdzie dzieli się z czytelnikami swoimi fotografiami i doświadczeniami terenowymi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zbiornik zaporowy Jeziorsko to hydrozagadka ochrony przyrody. Zwykle stworzenie sztucznego zbiornika nie oznacza nic dobrego dla ekosystemu. Tym razem było inaczej. Powstał prawdziwy ptasi raj - ważny przystanek podczas wędrówek, miejsce wielotysięcznych zlotowisk żurawi, zimowisko dla ptaków wodnych, kolonia lęgowa m.in. czapli, kormoranów i rybitw. Michał i Jurek przedzierają się dla Was przez nieprzebyte zarośla wierzbowe i wciągające błoto, żeby pokazać obrazy z Wielkiej Zatoki i innych miejsc na Jeziorsku.
 
 
Michał Ludwiczak
 
 
 
Jerzy Grzesiak 
parent menu item not found: "130"