HeaderSearchForm

  • XV Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury - banner

Jury Konkursu na Fotografa Roku 2019

 
Jury konkursu:

Magdalena Wasiczek – przewodnicząca Jury,
Marcin Karetta – członek Jury,
Adam Wajrak – członek Jury.
 
Magdalena Wasiczek
 
http://www.zpfp.pl/images/artykuly/2019/magda_wasiczek.jpgMagdalena Wasiczek to mistrzyni fotografii botanicznej. Interesuje się fotografią przyrodniczą, makrofotografią oraz tworzeniem oryginalnych obrazów świata przyrody. W tym zakresie wypracowała własny styl, poetycki i majestatyczny. W krótkim czasie Magda stała się wpływową postacią, wyłaniającą nowe trendy w makrofotografii. Prezentowała swoje prace na kilku wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą (Wielka Brytania, Rosja, Niemcy, Australia, Iran, Francja). Otrzymała wiele wyróżnień i zdobyła wiele nagród w konkursach fotograficznych w Polsce i za granicą, w tym w konkursach pod auspicjami organizacji międzynarodowych, FIAP i PSA. Jest pierwszą w historii dwukrotną laureatką Międzynarodowego Konkursu Ogrodniczego Fotografa Roku 2012 i 2015 (International Garden Photography of the Year).
Od 8 marca 2018 roku Magda jest członkiem programu Ambasadora EIZO ColorEdge, który prezentuje twórców zaangażowanych w inspirowanie i edukowanie artystów na całym świecie i na wszystkich poziomach. Tak Magda mówi o swoim podejściu do fotografii:
Fotografia uświadomiła mi piękno natury, nauczyłam się widzieć rzeczy niewidzialne, cieszyć się milionem drobnych detali, na które wcześniej nie zwracałam uwagi. Przede wszystkim stała się moim sposobem życia i lekarstwem na wszelkie zło... Nie wiem, kto i dlaczego, jaka siła stworzyła świat, który nas otacza. Wiem, że jest niezwykły i fascynujący w każdym szczególe, że jest to cud. Pokazywanie świata dokładnie takim, jaki jest nie jest moim priorytetem. Jest wielu innych fotografów, którzy robią to lepiej ode mnie. Chcę pokazać publiczności moją własną wizję świata, tego idyllicznego raju z baśni. Mam nadzieję, że patrząc na moje zdjęcia, na chwilę obudzę w Was dziecko, bo świat w oczach dzieci jest zawsze bardziej kolorowy, fascynujący, tajemniczy i pełen niespodzianek.
 
Marcin Karetta
 
http://www.zpfp.pl/images/artykuly/2019/marcin_kareta.jpgMarcin Karetta to zawodowy fotograf, edukator i wydawca, który specjalizuje się w tematyce przyrodniczej. Ornitolog z prawie 30-letnim doświadczeniem, już po dwóch latach obserwowania ptaków wyróżniony przez zawodowych ornitologów za szczególnie duży wkład w poznanie awifauny Górnego Śląska. Współpracuje z licznymi instytucjami naukowymi, w tym z Zakładem Ekologii Ptaków we Wrocławiu, Działem Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i Instytutem Biologii Środowiskowej w Krakowie.
W 2000 r. został przyjęty do Związku Polskich Fotografów Przyrody, gdzie w latach 2002-2004 pełnił funkcję Prezesa Okręgu Śląskiego ZPFP i aż dwukrotnie zdobył tytuł Fotografa Roku. Fotografuje cały świat dzikiej przyrody, jednak szczególny nacisk kładzie na fotografowanie ptaków.
Zdjęcia Marcina znalazły się w książkach, kalendarzach, folderach i czasopismach krajowych jak i zagranicznych takich jak National Geographic i prestiżowym British Birds. Łącznie opublikował ponad 3000 zdjęć o tematyce przyrodniczej, napisał kilka książek, w tym w pięciokrotnie wznawianym „Atlasie ptaków” a jego projekty fotograficzne łączące naukę i sztukę (takie, jak choćby „Przyroda Doliny Górnej Wisły”) przyczyniają się do ochrony dzikiej przyrody.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Adam Wajrak
Adam Wajrak - dziennikarz „Gazety Wyborczej”,  współpracował z kanałem Animal Planet, TVP i RMF FM. Pisze głównie o zwierzętach, które są jego pasją od dzieciństwa i ochronie przyrody. Od 20 lat mieszka w Teremiskach w Puszczy Białowieskiej. Ponieważ lubi przemierzać świat na nartach był uczestnikiem wypraw polarnych na Spitsbergen i Grenlandię.
W 2005 został uznany przez magazyn „Time” Bohaterem Europy. Za działania na rzecz ocalenia unikalnej Doliny Rospudy otrzymał nagrodę im Andrzeja Woyciechowskiego, a przez brukselski dziennik Europen Voice został uznany za jedną z 50 osób, które wywarły największy wpływ na Europę w 2007 roku.  
parent menu item not found: "130"