HeaderSearchForm

  • XV Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury - banner

WIZJE NATURY 2019 – podwójny jubileusz. Relacja z festiwalu.

 
Podwójny jubileusz - Wizji Natury i Kampinoskiego Parku Narodowego – zasługiwał na wyjątkowe upamiętnienie. Przed tegoroczną odsłoną Festiwalu poprzeczka została ustawiona bardzo wysoko. Czy udało się spełnić wszystkie oczekiwania ocenić może tylko widownia Wizji, która i tym razem wypełniła aulę Centrum Edukacyjnego KPN. Tymczasem jeszcze na chwilę zapraszamy Was do świata Wizji i lektury relacji z Festiwalu.     
 
Kampinoski Park Narodowy ma 60 lat!  Archiwalne fotografie, które ilustrowały opowieść pani mgr inż. Małgorzaty Mickiewicz o początkach ochrony tego obszaru zdają się pochodzić z innego świata. Od czasu powołania parku przyroda powoli odzyskiwała swoje tereny a ludzie, którzy tu pozostali uczyli się od podstaw jak ją chronić. Powrót wielu gatunków zwierząt, które po latach znów się tu osiedliły najlepiej świadczy o tym, że Park spełnia swoje zadanie, choć poważne zmiany środowiska kreują zupełnie nowe wyzwania. Jubileuszową prezentację uwieńczyły pokazy najlepszych zdjęć, które powstały podczas dwóch plenerów ZPFP w Kampinoskim Parku Narodowym przygotowane przez nieocenioną Joannę Antosik-Żołądek.        
 
Dlaczego bez kazuarów nie wyrosną drzewa w nowozelandzkim lesie, ile gatunków kameleonów można spotkać na Madagaskarze i czego szukają na tym samym panamskim drzewie nietoperz, koliber, wąż i kapucynka? Christian Ziegler – ambasador marki Canon i nasz gość specjalny – związał swoje życie z lasami tropikalnymi. Łącząc wiedzę i doświadczenia naukowca z fotograficzną wrażliwością, Christian otwiera oczy odbiorców na niewiarygodną różnorodność świata przyrody a jego pracy przyświeca konkretna misja – jest głosem tych mieszkańców planety, którzy sami nie mogą opowiedzieć swoich historii i obronić się przed nieustanną ekspansją człowieka. Pokazuje też własną historią, że determinacja i potrzeba działania potrafią przenosić metaforyczne góry. W wyniku udaru Christian stracił zdolność mówienia, jednak dziś, po czterech latach ponownie przemierza świat, jako fotograf i rzecznik zagrożonej przyrody.   
 
Lampart morski to jedno, ale czy sfotografowanie foki śpiącej na krze może stanowić duże wyzwanie? Może, jeśli na ruch modelki musisz czekać godzinami, tkwiąc w lodowatej, antarktycznej wodzie. Wojciech Nawrocki nie wahał się zanurzyć w ocean Północnej Antarktyki by pokazać nam, na drugim końcu świata, że kwitnie tam bujne, różnokształtne życie warte docenienia tak samo jak tropikalne rafy koralowe i podobnie kruche. Aby zostawić jak najmniejszy ślad i nie narażać dziewiczego ekosystemu Arktyki zdecydował się odbyć rejs z kilkuosobową załogą niewielkim jachtem bez zbędnych wygód, co samo w sobie jest wyczynem godnym podziwu. Owocem wyprawy jest nie tylko album pełen fantastycznych zdjęć, ale powstająca właśnie ilustrowana książka dla dzieci, która przemyci młodym czytelnikom całkiem „dorosłą” wiedzę o surowym, białym raju na końcu świata. Nie możemy się już doczekać i na pewno damy wam znać, gdy obie publikacje „Projektu Antarktyka” ujrzą światło dzienne.    
 
Niewielki, ale bardzo prężny – właśnie takie wrażenie zostawił po sobie Okręg Toruński ZPFP, któremu w tym roku przypadł honor zaprezentowania się przed widownią Festiwalu. Panowie zaskoczyli wszystkich występem w specjalnie przygotowanych okręgowych koszulkach i prezentem w postaci kalendarza z wyborem najlepszych zdjęć. Forma nie przesłoniła treści – pokazy okręgowych zdjęć były równie profesjonalnie przygotowane. Okręg Toruński postawił poprzeczkę bardzo wysoko.
 
Fotografem Roku 2019 ZPFP została Urszula Frydrych. Dynamiczne ujęcia wróbla w miejskim środowisku, które wygrało też kategorię „Świat w naszych rękach” udowadnia, że nie trzeba fotografować rzadkich czy egzotycznych gatunków by sięgnąć po konkursowe laury. Z drugiej strony zmusza do zadania fundamentalnego dla fotografii dzikiej przyrody pytania: gdzie kończy się fotografia naturalnych zachowań dzikich zwierząt a zaczyna ich kreowanie na życzenie fotografa? 
 
Po ogłoszeniu wyników „Fotografa Roku” przyszedł czas na prezentację pokazów zgłoszonych do konkursy Wizje Natury 2019. W tym roku jury zakwalifikowało do niego 22 pokazy.
 
Drugi dzień Festiwalu rozpoczął się pod znakiem jubileuszu Wizji Natury.
 
15 lat temu Irek Graff, ówczesny prezes ZPFP wpadł na szalony pomysł – festiwal, który w centrum zainteresowania miałby nie samą fotografię przyrodniczą, a diaporamy, czyli pokazy zdjęć z muzyką. Od tamtej pory cyfrowe rzutniki zastąpiły wyświetlacze slajdów, małą salkę zamieniliśmy na kinową aulę w centrum edukacji KPN a dzieciaki z archiwalnych, festiwalowych zdjęć zdążyły wyrosnąć na młodych dorosłych. „Wizje” z kameralnego spotkania znajomych z ZPFP stały się renomowanym, międzynarodowym festiwalem, z którego możemy być autentycznie dumni. W podróż sentymentalną po początkach Festiwalu zabrał nas sam Irek Graff a Asia Antosik-Żołądek przygotowała jubileuszowe pokazy zdjęć. Pokazy i diaporamy, które wygrywały „Wizje Natury” na przestrzeni lat, mogliśmy z kolei oglądać w przerwach między prezentacjami gości festiwalu.       
 
Ameryka Środkowa kusi podróżników i fotografów niezwykłym bogactwem świata przyrody i zapierającymi dech w piersi krajobrazami, jednak ma też złą sławę niebezpiecznego zakątka świata.  Choć Anita Demianowicz, blogerka i fotografka, doświadczyła także mroczniejszego oblicza tropikalnego raju, wracała doń wielokrotnie by samotnie odkrywać jego mniej znane zakątki. Wielką pasją podróżniczki są wulkany, na które „poluje” tak, jak inni fotografowie na ciekawe gatunki. „Banita” podzieliła się z nami wskazówkami, jak zaplanować trekking i jakie wulkany dają największą szansę na zrobienie dobrych zdjęć. Choć niektóre ze środkowoamerykańskich wulkanów są bardzo aktywne, trafienie na odpowiednie warunki wcale nie jest łatwe a samej podróżniczce zdobycie wymarzonych ujęć zajęło kilka lat prób i błędów. Efektem był prawdziwe wybuchowy pokaz! 
 
Od tego roku w Kodeksie Etycznym ZPFP znajduje się nowym zapis, który zabrania dokarmiania dużych ssaków drapieżnych do celów fotograficznych i wykonywania zdjęć zwierzętom wabionym tą metodą. Nie każdy wie, dlaczego takie zachowanie szkodzi przyrodzie, dlatego by przybliżyć naszym gościom świat dużych drapieżników zaprosiliśmy na Wizje wybitną znawczynię wilków. Dr hab. Sabina Pierużek-Nowak spędziła wiele lat w terenie badając te fascynujące zwierzęta i poznała je jak mało kto, a przy tym fenomenalnie o nich opowiada. Nic dziwnego, że jej wystąpienie spotkało się z wyjątkowo entuzjastycznym przycięciem. Pani Sabina nie szczędziła ostrej krytyki czatowniom gdzie dokarmia się duże drapieżniki – przyzwyczajanie wilczych rodzin do korzystania z darmowej stołówki, w dodatku w pobliżu ludzkich siedzib, nie tylko ma fatalny wpływ na lokalną przyrodę, ale stwarza realne zagrożenie konfliktu z człowiekiem. A ten zwierzęta zawsze przegrywają. Nie możemy pozwolić, by za zdjęcia robione dla naszej uciechy, wilki czy niedźwiedzie zapłaciły kiedyś życiem.   
 
„Ze wszystkich tematów, jakie zaproponowałem Zarządowi ZPFP, musiał wybrać ten najbardziej kontrowersyjny” – Jacek Karczewski już w pierwszym zdaniu udowodnił, że wie, jak przykuć uwagę publiczności. Jego wystąpienie było nietypowe dla Festiwalu, gdyż zdjęć było w nim jedynie kilka (Jacek nie jest fotografem). Tym razem chodziło o słowa, którymi opisujemy przyrodę i zwierzęta. Bo właśnie o tym specyficznym języku mówił przyrodnik; o jego ewolucji od pierwszych mitów i tekstów pisanych; o tym, jak obecnie kształtuje nasze postrzeganie świata natury a jednocześnie jest potężnym narzędziem w kampaniach dla jego ochrony. Grasująca wataha drapieżników to zagrożenie, podczas gdy obok wilczej rodziny, która mieszka w okolicznym lesie można spokojnie żyć. Gęsinę pozyskuje się bez mrugnięcia okiem, ale czy równie łatwo byłoby zabić mądrą matkę gęgawę? Suchy, naukowy język żerowania, występowania i behawioruosobników świetnie sprawdza się w naukowych publikacjach, ale nie wstydźmy się mówić o zwierzętach, które żyją, jedzą, bawią się i umierają. Dla nas, miłośników przyrody to bezcenna lekcja, choć pewnie mniej kontrowersyjna, niż obawiał się Jacek.
 
Jeziorsko to sztuczny zbiornik wodny, który powstał na Warcie w 1986 r. Z perspektywy zarośniętego brzegu miejsce to nie przyciąga wzroku, ale wystarczy przedrzeć się przez zarośla ku niedostępnej tafli by znaleźć się w ptasim raju. Dziś Jeziorsko jest bezcennym przystankiem na szlaku ptasich wędrówek a jego południowa część to rezerwat ornitologiczny. Zakładają tu gniazda perkozy, mewy, kaczki i rybitwy, a tutejsza kolonia lęgowa czapli białych to ich najważniejsza ostoja w Polsce. Michał Ludwiczak i Jurek Grzesiak wraz z kilkoma kolegami z ZPFP odkrywali tajemnice Jeziorska przez kilka lat realizując przy tym projekt naukowy. Nasi fotografowie mieli specjalne zezwolenie na przebywanie w rezerwacie oraz wsparcie naukowe a efektem ich prac są między innymi przepiękne zdjęcia skrzydlatych mieszkańców Jeziorska.
 
W niedzielne popołudnie przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu pokazów multimedialnych Wizje Natury 2019. Widzowie przyznali Nagrodę Publiczności dynamicznemu „Tańcowi z szablami”, czyli potyczce kaczek karolinek sfotografowanej przez Ulę Frydrych. Grand Prix zdobył bajeczny „Tęczowy Las” Joanny Antosik-Żołądek, która wydobyła ze skupiska porostów prawdziwą magię. Niemal w tym samym czasie jej diaporama zdobyła również Grand Prix XL Pomorskich Spotkań z Diaporamą w Szczecinie. Wyjątkowe osiągnięcie!
 
Poza pokazami na publiczność festiwalową czekała też strefa wystawców z bogatą ofertą sprzętu fotograficznego marki Canon prezentowaną przez firmę Fotoforma oraz usługą Canon Professional Services (CPS) z możliwością skorzystania z przeglądu i czyszczenia aparatów i obiektywów. Na stoisku Huga Nature można było skompletować akcesoria do ochrony sprzętu i maskowania się w terenie, firma Foto7 kusiła statywami Gitzo i Manfrotto a Sansa Europe prezentowała innowacyjne torby Peak Design i statywy 3LeggedThings. Nie zabrakło naszych partnerów medialnych: Salamandry oraz Fotografii Masterclass. Oblegane było też Wydawnictwo Poznańskie, które miało w ofercie między innymi „Jej wysokość gęś” Jacka Karczewskiego (po autografy ustawiła się długa kolejka!). Nowoczesne laboratorium druku Artibo, które specjalizuje się w zleceniach dla fotografów i artystów, prezentowało wysokiej jakości albumy. W tym roku dołączyło do nas Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP), które ogłosiło konkurs fotograficzny pt. "Temat Rzeka". Po raz pierwszy mogliśmy też zaopatrzyć się w ptasie gadżety od Art Natura.
 
Wizje to wspaniała okazja, by pomóc zwierzętom – dzikim i tym nam najbliższym. Okręg Mazowiecki ZPFP i Stowarzyszenie Wolontariuszy Kundellos prowadzili dobroczynną akcję Ciastko dla Zwierzaka, która wspiera bezdomne zwierzęta. Przepyszne domowej roboty wypieki znikały w oczach. W tym roku goście Festiwalu wsparli akcję kwotą około 2 tys. zł! Nowością była z kolei ekologiczna inicjatywa Zarządu Głównego. Każda osoba, która przyniosła na Festiwal własne sztućce i kubek, i tym samym nie przyczyniła się do produkcji śmieci (nawet, jeśli byłyby one biodegradowalne), miała szansę wygrać Album ZPFP „Wizje natury”, który już jest białym krukiem. Odzew bardzo pozytywnie nas zaskoczył!
 
Jubileuszowe Wizje Natury za nami. Czas zacząć przygotowania do przyszłorocznego festiwalu. Będziemy mieć kolejny powód do świętowania. W 2020 r. ZPFP obchodzi 25 urodziny! Już dziś zapraszamy Was na nasze fotograficzne festiwalowe „przyjęcie” w listopadzie!     
 
Relację przygotowała Diana Maciąga
 
Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS im. Andrzeja Szczypiorskiego.
 
 
 
Wyniki konkursu - Fotograf Roku 2019
 
http://www.zpfp.pl/images/artykuly/2020/ula1.jpgOd kilku lat podczas Festiwalu Wizje Natury poznajemy finalistów i laureatów konkursu Fotograf Roku Związku Polskich Fotografów Przyrody. Biorą w nim udział członkowie ZPFP z całej Polski, a jego laureaci z powodzeniem rywalizują z najlepszymi fotografami świata w międzynarodowych konkursach. Zdjęcia rywalizują o laury w 9 kategoriach począwszy od krajobrazu, przez rośliny, zwierzęta żyjące na wolności, impresje oraz kompozycje i formy po relacje człowiek - przyroda w dzisiejszym świecie przedstawione w kategorii Świat w naszych rękach
 
W tym roku obradom Jury przewodniczyła dwukrotna zwyciężczyni konkursu International Garden Photographer of the Year Magdalena Wasiczek, a wraz z nią zdjęcia wybierali: uznany fotograf i przyrodnik Marcin Karetta oraz dziennikarz z fotograficznym zacięciem, zakochany w Puszczy Białowieskiej Adam Wajrak.
 
Jury nie miało łatwego zadania! W tegorocznej edycji zgłoszono kilka tysięcy zdjęć. Tytuł Fotografa Roku 2019 ZPFP zdobyła Urszula Frydrych, członkini Okręgu Mazowieckiego. Grand Prix zapewniło jej zdjęcie zgłoszone w kategorii "Świat w naszych rękach", zatytułowane „Celebryta". Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii zwycięskich fotografii.
 
Zobacz zdjęcia laureatów
 
 
Wyniki Konkursu Pokazów Multimedialnych
Podczas jubileuszowego, XVMiędzynarodowego Festiwalu w Izabelinie 16-17 listopada 2019 roku ogłoszone zostały wyniki otwartego konkurs Pokazów Multimedialnych „Wizje Natury 2019”.  Jest to tradycyjnie organizowany konkurs krótkich prezentacji i diaporam opartych na autorskim połączeniu obrazów i muzyki w nierozerwalną całość.  Goście festiwalu obejrzeli wszystkie zgłoszone i dopuszczone do konkursu przez Jury prace oraz przyznali nagrodę publiczności.
 
W skład Jury weszli w tym roku ubiegłoroczny zwycięzca „Wizji Natury” Przemysław Jośko i Radosław Siekierzyński z Zarządu Głównego ZPFP, zaś obradom przewodniczyła doświadczona jurorka Małgorzata Książkiewicz.
Dziękujemy Jury za czas poświęcony na ocenę zgłoszeń i serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym!
 
Grand Prix konkursu pokazów multimedialnych Wizje Natury 2019 – Joanna Antosik-Żołądek „Tęczowy las”
Z zawodu architekt krajobrazu, lecz to właśnie fotografia przyrodnicza i diaporama stały się jej wielką życiową pasją. Od roku 2012 członek Okręgu Mazowieckiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. Tak Asia pisze o sobie:
 
W fotografii interesuje mnie to, co małe i niepozorne, na co nie zwracamy szczególnie uwagi podczas spacerów po lesie. Szukam ciekawego światła, form, inspirujących detali. Zawsze staram się poszukiwać czegoś nowego, bardzo lubię przyrodnicze impresje i abstrakcje. Staram się dzięki dostępnym mi narzędziom namalować świat przyrody, w sposób, w jaki go widzę i czuję, dlatego tak lubię diaporamę. Dzięki mnogości form wyrazu można pokazać naturę w szczególny, osobisty sposób...
Asia ma na koncie pokazy autorskie na krajowych festiwalach fotografii przyrodniczej. Jej pokazy można było również oglądać na zagranicznych festiwalach pokazów audiowizualnych, między innymi we Francji, Włoszech oraz w Niemczech.
 
Zapraszamy na stronę Asi: www.joannaantosik.com
Niemal w tym samym czasie diaporama zdobyła również Grand Prix XL Pomorskich Spotkań z Diaporamą w Szczecinie. Wyjątkowe osiągnięcie! 
Nagroda Publiczności – Urszula Frydrych „Taniec z szablami”
Od 2014 roku należy do ZPFP. Jak sama o sobie mówi, kocha przyrodę i stara się ją pokazać najpiękniej jak potrafi.
Miejsce I Paweł Wrona „Intruzi”
 
Rocznik 1981. Fotografią przyrodniczą zainteresował się w szkole podstawowej, gdy w jego ręce trafił przepiękny album "Wśród trzcin i wód" Włodzimierza Puchalskiego. Jedna z czterech serii "zielonej serii" pioniera polskiej fotografii przyrodniczej tak go zafascynowała, iż sam jako miłośnik przyrody zapragnął rejestrować ją na kliszy fotograficznej. Pierwszym aparatem, który trafił w jego ręce był kupiony w komisie Zenit 12XP i tak to się zaczęło... Paweł fotografuje przyrodę głównie w okolicach Tarnowa, gdzie mieszka. Tematyka jego prac jest dość różna począwszy od krajobrazów a skończywszy na fotosnajperce. Zawsze stara się, aby uczucia, które towarzyszą mu podczas komponowania danego kadru mógł odczuć również jego odbiorca. Od 2013 roku jest członkiem Okręgu Krakowskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. Był nagradzany i wyróżniony w konkursach pokazów cyfrowych podczas festiwalu „Sztuka Natury” oraz „Wizje Natury” Zdobył również tytuł Fotografa Roku 2019 Okręgu Krakowskiego ZPFP.
 
Miejsce II Katarzyna Gubrynowicz „To-nie mój świat”
Artystka grafik po warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, fotograf przyrody. W latach 2013-1016 prezes Zarządu Głównego Związku Polskich Fotografów Przyrody. Laureatka wielu konkursów artystycznych, m.in. pokazów multimedialnych. W swojej twórczości zajmuje się przede wszystkim ukazywaniem piękna dzikiej przyrody w Polsce i za granicą.
 
Miejsce III Darek Wojciechowski „Martwa Dolina”
Ur. 1964, zamieszkały w Krakowie, z wykształcenia elektronik.
Fotografią zajmuję się od prawie 30 lat. Moje zainteresowania koncentrują się głównie wokół fotografii przyrodniczej. Fascynuje mnie fotografia pejzażu oraz makrofotografia – głównie piękno roślin. Dużą przyjemność sprawia mi możliwość pokazywania detali występujących w naturze. Mam świadomość, że są one dla innych praktycznie niezauważalne. Od kilku lat z wielką pasją fotografuję także motywy etnograficzne – urzekło mnie przede wszystkim Polesie ze swoją oryginalną zabudową i klimatem rodem sprzed wielu lat.
Członek Związku Polskich Fotografów Przyrody. Laureat wielu konkursów ZPFP. Czterokrotny zdobywca tytułu „Fotograf Roku Okręgu Krakowskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody”. W 2018 roku zdobywca tytułu "Fotograf Roku ZPFP".
 
Od wielu lat podróżuje i fotografuje wraz z żoną, a powstających podczas podróży zdjęć tworzą ciekawe diaporamy, które zostały docenione w licznych konkursach, m.in. I miejsce w konkursie diaporam „Wizje Natury” 2006 w kategorii diaporam zagranicznych za diaporamę „Stworzenie świata”, II miejsce w konkursie „Wizje Natury” 2007 za diaporamę „We dwoje”.
Obiektem naszych dalszych podróży była Północ Norwegii, która zachwyca magicznym światłem i przestrzenią, Indie ze swoimi fascynującymi kolorami, a także Afryka i wspaniały świat dzikich zwierząt.
Darek zdobył też brązowy medal w VII Ogólnopolskim Festiwalu Diaporam Cyfrowych, złoty medal Fotoklubu RP i tytuł "Najlepszy autor salonu FIAP" za diaporamę "I Wish You to Be Free" oraz medal ZKP za diaporamę "Wiatrem rzeźbione, słońcem spalone", Szczecin 2012.
 
Wyróżnienie Cezary Ćwikowski „W morzu chmur”
Urodzony w 1964r. Mieszka w Ustrzykach Dolnych nazywanych „Bramą w Bieszczady”. Od 1991r. zawodowo związany z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym. Od kiedy pamięta fascynowały go zwierzęta, a zwłaszcza ptaki. Najpierw ich poznanie, później prowadzenie badań i fotografowanie. Ale Bieszczady odkryły przed nim także nowe fotograficzne możliwości – karpacką puszczę, górskie potoki i krajobrazy.
W fotografowaniu, najwierniejszy, jestem bieszczadzkiej przyrodzie, ale uciekam czasem w inne góry albo nad obszary wodno-błotne. Bardzo lubię wtopić się w przyrodę, przyczaić, zamaskować w prymitywnej czatowni i czekać na rozwój wydarzeń.
 
 Wyróżnienie Jakub Spodymek „Galaktyka Tragopogon pratensis
Członek Okręgu Śląskiego ZPFP oraz Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego. W ostatnim czasie całkowicie zafascynowany i pochłonięty nocną fotografią zwierząt.
parent menu item not found: "130"